
Вендинг останньої милі – це аналогія зі сфери інтернет-провайдерів, але для вендингових автоматів. Кінцевий фізичний автомат послуг, що надається безпосередньо споживачу в місці його проживання.
Колись сидів та думав, що можна покращити в побуті для себе, людям і на цьому можна було б заробити. Прийшла ідея поставити автомати для продажів певних товарів у під’їздах багатоквартирних будинків. Основний задум був в тому, щоб не потрібно було йти в магазин за цими товарами, які будуть в автоматах. Спустився собі ліфтом чи сходами на перший поверх і купуй в автоматі. Назвав для себе ці вендингові автомати – товароматами. Розшифровується як автомат з товаром. Товаромат.
З переліку товарів одразу відкинув ті, що швидко псуються. Для них потрібна морозильна камера, а це додаткові витрати. Та головне, що ці
товаромати будуть займати багато місця, а в під’їзді сильно з цим не розженешся.
Основні критерії для відбору товару:
– відносно невеликий за розміром
– великий термін придатності
– не потрібен холодильник чи морозильна камера
– користується регулярним попитом у людей
– бажано, щоб це був товар-розхідник, який постійно потрібно поповнювати
Аналіз проводив за допомогою популярних інтернет-магазинів. Розетка, Аврора та інші.
Наприклад, в аврорі є сторінка https://avrora.ua/top-tovari/, де можна глянути список популярних товарів, відсортувавши за полем популярність. Виділив для себе дві групи товарів: продовольчі, побутові.
Продовольчі товари поділив на дві частини:
Готові продукти до вживання:
1. Солодкі батончики
2. Снеки
3. Чіпси
4. Солодкі газовані напої
5. Мінеральна вода.
Інгредієнти для приготування страв(потрібні кожний день в борщ, суп):
1. Гречка
2. Макарони
3. Сіль
4. Цукор
5. Перець
6. Інші спеції
Окремо хочу виділити алкогольні напої(хоча я сумніваюсь в доцільності їх продажу прямо в будинку, можуть бути скарги від мешканців):
1. Пиво
2. Вино
3. Міцні напої.
Побутові товари поділив на три частини:
Елементи живлення:
1. Пальчикові батарейки (АА, ААА)
2. Плоскі батарейки(типу CR 2032 та інші)
3. Крона 9В
Корм для тварин:
1. Корм для кішок
2. Корм для собак
Побутові розхідники:
1. Омивач скла для авто
2. Засоби для миття посуду
3. Капсули для прання
4. Засоби для туалету
5. Вологі серветки
6. Пакети для сміття
7. Туалетний папір
8. Губки для посуду
Якими ці товаромати мають бути?
Далі я став обмірковувати самі вендингові автомати. Якими вони мають бути? Якої форми та розмірів? Чи це повинен бути один універсальний автомат чи декілька різних, що спеціалізуються на певній групі товарів?
Як на мене, потрібно декілька автоматів за спеціалізацією. Умовно один автомат для батончиків та води, другий для продажу елементів живлення. Третій для побутових товарів. Четвертий для корму тваринам.
Уявляю це як ряд з 4 товароматів, що стоять під стіною в під’їзді. Такий собі міні вендинговий магазинчик без продавця.
Кожен автомат приблизно 1,7 м у висоту, 1 м в ширину, 0,5 м в товщину.
Бо якщо робити один великий універсальний товаромат, то він буде громіздкий, складний в транспортуванні та його буде складніше обслуговувати. Дрібніші автомати можна розставити по різним місцям під’їзду, якщо на цілий ряд не вистачить місця. А цього гіганта не всунеш всюди.
Ці розміри звісно можна корегувати під кожний тип товаромата. Має бути можливість оплати готівкою та карткою.

Люди заходять, виходять з будинку і бачать постійно ці товаромати. Вони постійно дивлячись на них будуть згадувати, що потрібно купити ще це і це. А воно тут, перед очима. Теоретично – це повинно працювати.
Окупність та націнка
Поверхнево підраховував, щоб окупився товаромат вартістю 100 тисяч гривень, в середньому потрібно не менше 1 року. Нижче привів просту таблицю розрахунків окупності без врахування витрат. Там змінні величини – це маржа за одиницю товару та кількість проданого товару за день. Розрахунок примітивний, але дає деяку наочність для приблизної оцінки окупності товаромата. Якщо врахувати ще і витрати, то термін ще зростає. Основні витрати – це оренда, світло, ремонт, обслуговування. З націнкою потрібно експериментувати, залежно від локації, достатку жителів будинку.

А що робити, коли не злетить, кому його продаси потім?
Це питання теж важливе. Що робити з товароматами, які не окупаються чи не має можливості їх кудись поставити на точку продажів? Потрібен склад, де їх можна буде зберігати, вантажники та транспорт для переміщення. А це все витрати грошей та часу. Друге питання, а кому потім продати ці товаромати, якщо бізнес закриється? Скільки часу потрібно на це та чи ціна продажу переб’є хоча б вартість за яку купив його? Питання залишаються відкритими. Один висновок напрошується – це дофіга мороки.
Проблеми встановлення та оренди
Тут мороки теж буде багато. Потрібен, мабуть, якийсь дозвіл від ОСББ чи там ще когось на встановлення товароматів. З ким підписувати договір оренди? Яка ціна, хто її встановлює? І в кожному будинку це все по різному. Хоча, в Нової пошти є вже досвід встановлення поштоматів у будинках.
Проблеми з місцевими жителями, скаргами, вандалізмом
Завжди знайдуться люди, яким буде все не так. Вони будуть постійно писати скарги, скандалити за кожної нагоди, перешкоджати в обслуговуванні товароматів та інше. Радикально налаштовані будуть займатися вандалізмом, пошкоджуючи в той чи інший спосіб товаромати. Як з цим боротися – не знаю.
Досвід інших людей
Подивився декілька відео на YouTube. Люди пробували запускати вендинговий бізнес. Вони підтвердили мої основні тези про особливості запуску та ведення такого роду справи. На практиці все виявилось набагато складнішим. Прибуток не постійний, витрати постійні. Склалося враження, що воно не варто тих зусиль, які вкладалися.
Посилання на відео:
https://www.youtube.com/watch?v=c1NGsH56pOw
https://www.youtube.com/watch?v=kvaeDyUAYII
Пост в Threads
Зробив навіть опитування в Threads на рахунок моєї ідеї з товароматами в під’їздах будинків.
Посилання на пост:
https://www.threads.com/@aboutdiffthings/post/DJEPPCRouWe

В підсумку, пост переглянули за два дні 500+ людей. Менш ніж десять залишили під постом коментарі. Основна їх позиція, що це дуже нішевий бізнес, і не всім людям подобається щось купувати на території свого ЖК. Хтось пропонував продавати пиво, хтось каву. В цілому – ця ідея не сильно відгукнулась людям з Тредс. Бо було всього 2 вподобайки.
Застосунок для товароматів
Потрібен також застосунок, де можна додати такий функціонал:
1. Вибираєш адресу будинку, номер під’їзду і він показує які товари є безпосередньо в товароматах. Це може впливати на рішення про похід в далекий магазин або купити тут та зараз.
2. Користувач може додати побажання, які товари він хотів би бачити в цих конкретних товароматах, котрі відсутні зараз в асортименті.
Висновок
Врахувавши все вище сказане мною та беручи до уваги досвід інших людей, я на цей час, не бачу перспективи в такій ідеї. Взагалі, вендинговий бізнес потребує досить великі капіталовкладення на початку. Зрозумів, що це складна та марудна робота, вовтузитися з цими товароматами. А тим паче одній людині. А прибутки не постійні та примарні.
Це ще одна причина, чому я не поспішаю відкривати власну справу.
Раніше про це писав тут.
Залишити відповідь